logo Facebook
i slova jsou činy

Děláme maximum, abychom nezavedli cenzuru, říká VĚRA JOUROVÁ

02. března 2021 11:27

Evropský akční plán pro demokracii je souborem dokumentů, které mají napomoci v boji proti dezinformacím, podpořit nezávislá média a svobodné, spravedlivé volby. A právě Akt o digitálních službách se stal předmětem rozsáhlých – mnohdy vyhrocených – diskusí. Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová k tomu říká: "Dlouhou dobu vidíme, že nám sociální média – Facebook a další – vládnou a rozhodují o našich životech."

"Je to jako dálnice pro páchání trestné činnost, mezi kterou můžeme zařadit dětskou pornografii, rasismus a reálné hrozby násilí," tvrdí Jourová. "Musíme mít pravidla a je třeba vědět, co se v systémech děje a zvýšit odpovědnost. Zároveň je třeba odlišit co je nelegální obsah a co dezinformace, ty nekvalifikujeme jako zakázaný obsah a chceme, aby samy platformy dávaly možnost ověřování dezinformací."

V rámci výčtu ´škodlivého obsahu,´ který může ve svých důsledcích ohrozit i lidské život, nalézáme řadu formulací a pojmů, které i v současnosti trestně stíhanými skutky jsou. I proto Věra Jourová říká: "My pouze chceme, aby se dodržovali zákony platné v jednotlivých evropských zemích, je to jejich odpovědnost. Jako předobraz může fungovat zákon na ochranu osobních údajů, kde lze uplatnit pokuty až do výše 4% celosvětových obratů a s firmami jeho zavedení opravdu zamávalo a dávají si velký pozor."

K výhradám, že navrhovaná opatření jsou cenzurního rázu – a to bývají výhrady velmi četné a velmi hlasité – Věra Jourová říká: "Děláme maximum, abychom nezavedli cenzuru."

Zajímavostí také je, že sama se před několika lety ´vymazala´ ze sociální sítě facebook, i přes varování, že ´kdo tam z politiků není, jako by neexistoval´ a s odstupem toto rozhodnutí hodnotí jako správné. K tehdejšímu rozhodnutí říká: "Snažím se komunikovat, ale můj facebook se stal stokou a tak jsem si řekla, že než takhle, tak to raději zavřu."