logo Facebook
i slova jsou činy

Twitter zavádí paywall a tvorbu skupin

01. března 2021 13:23 / autor: Vojtěch Berka

Sociální síť Twitter oznámila ke konci minulého týdne dvě výrazné změny. Podobně jako na Facebooku půjde i na Twitteru vytvářet skupiny zaměřené na sdružování lidí se specifickým zájmem. Nově si bude možné tweetováním také vydělat. Takzvané Super Follows umožní uzamknutí části tweetů jen pro platící uživatele.

Kromě bonusových tweetů by odměnou za pořízení služby mohl také přístup do některých skupin nebo virtuální odznak fanouška.

Nový krok společnosti připomíná zavádění paywallů u zpravodajských webů, obdobné způsoby monetizace u podcasterů či streamerů, ale třeba i rychle rostoucí Substack, kde uživatelé platí za odběr Newsletterů od konkrétních autorů. Právě newslettery přitom v některých případech budou i součástí fanouškovské podpory na Twitteru.

Chce se nicméně podotknout, že rozdíl mezi dvouhodinovým rozhovorem a zprávičkou o 280 znacích je značný. Twitter dlouhodobě funguje především jako veřejná platforma kde se lidé mohou vykřičet, a přesto že nejrůznější modely přímého placení tvůrcům jsou dnes již velice časté, co funguje u řady jiný platforem nemusí automaticky fungovat i pro Twitter.

Kdy Twitter uvede novinky do chodu zatím není jasné.